- 23 listopada 2023
Barwy światła – jak dopasować oświetlenie do potrzeb

Światło, nie tylko to słoneczne, odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. W zależności od jego barwy możemy poczuć się pobudzeni, zrelaksowani, a także zmotywowani do pracy. Jak wybrać odpowiednią barwę do różnych aktywności i pomieszczeń? Podpowiadamy!
Jakie są barwy światła w żarówkach?
Najczęściej spotykane barwy mieszczą się w zakresie 2700 a 6000K. K to jednostka Kelwina i określa ona temperaturę barwy światła. Im jest ona niższa tym światło jest cieplejsze, im wyższa liczba tym chłodniejsze odcienie światła.
Przyjmuje się taki podział dotyczący barwy światła:
- 2700 – 3500K – barwa biała ciepła,
- 4000 – 4500K – barwa biała neutralna,
- 4600 – 11000K – barwa biała zimna.
Jakie znaczenie ma barwa światła?
Na nasz nastrój wpływa wiele czynników – jednym z nich jest także barwa światła! Cieplejsze barwy (dolny przedział) wprowadzają poczucie komfortu i relaksu. Takie barwy przywodzą również na myśl światło płynące z palącego się kominka lub żarówek starego typu, co może niektórym kojarzyć się z miłymi wspomnieniami.
Przedział górny (4600-1100K) to odcienie zimne, w najwyższych jednostkach wpadające nawet w niebieski. Kojarzycie intensywne światło np. na siłowni, które pozwala bardzo dobrze obejrzeć się w lustrze i motywuje do treningu? To właśnie moc zimnego światła. To samo spotkamy w przestrzeniach do pracy. Zimne światło pobudza i wspomaga skupienie.
A co ze środkowym przedziałem? To barwy białe neutralne. Dla większości najprzyjemniejsze w odbiorze. Nie czuć w nich żółci, ale nie są one tak intensywne jak barwa zimna. Trzeba oczywiście pamiętać, że to kwestia indywidualna i każdy może mieć inne potrzeby.
Dobór światła do pomieszczenia
Sypialnia – 2700K
Zaczynamy od dolnego zakresu, czyli światła, które ma nas zrelaksować i absolutnie nie pobudzać. W sypialni spędzamy głównie poranki i wieczory. Poza spaniem możemy chcieć tam się zrelaksować albo poczytać książkę (do tej czynności polecamy dodatkowe, skoncentrowane źródło światła). W tym przypadku idealne są ciepłe barwy, które w porównaniu do innych emitują mniej światła niebieskiego utrudniającego zaśniecie.
Salon – 3000-4000K
Miejsce odpoczynku, jednak nie koniecznie snu, zatem idziemy wyżej w skali szukając barw ciepłych, a także neutralnych. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie kilku źródeł światła, które możemy zmieniać w zależności od potrzeb. Wypełnianie dokumentów przy stole? Włączmy światło neutralne. Wieczorny relaks przed telewizorem? Wybierzmy lampę stojącą z ciepłym światłem.
Kuchnia – 3000-4000K
Nieco mniej relaksu, odrobinę więcej skupienia. Wciąż chcemy czuć się w takim pomieszczeniu swobodnie – w końcu jesteśmy w domu, nie w biurze, ale potrzebujemy zimniejszego oświetlenia do gotowania. Nad blatem warto zainstalować dodatkowe oświetlenie, które dobrze oświetli strefę roboczą (sugerujemy zimniejsze barwy ok. 5000K).
Łazienka – 2700-6000K
Skąd taka rozbieżność? Ponieważ w zależności od pory dnia lub czynności możemy potrzebować innej barwy. Zaczynając swój dzień przyda nam się dodatkowa motywacja i obudzenie – włączamy plafon na suficie z zimną barwą. Mamy ochotę wziąć relaksacyjną kąpiel po całym dniu? Klikamy włącznik oświetlenia z ciepłą barwą i cieszymy się gorącą wodą leżąc w wannie.
Makijaż, golenie się, zabiegi pielęgnacyjne wymagają mocnego światła, które upodabnia się do słonecznego o południu – dlatego oświetlenie przy lustrze powinno mieć zimną barwę, nawet 6000K.
Miejsce do pracy – 5000-6000K
Barwa o temperaturze 5,5 tysięcy Kelwinów odzwierciedla światło słoneczne w południe. Najlepiej odwzorowuje rzeczywiste odcienie kolorów oraz pozwala zobaczyć wszystkie szczegóły i detale. Sprawdzi się w biurze lub punktowo nad stołem roboczym.
Jak wybrać barwę światła?
Wszystkie z podanych wyżej propozycji to jedynie wskazówki. To normy, które dobrze sprawdzają się np. w pracy projektanta wnętrz, jeśli jednak jesteśmy wyczuleni na kwestię barw światła przed podjęciem decyzji wybierzmy się do marketu budowlanego, gdzie na żywo obejrzymy całą skalę.
Druga kwestia to funkcjonalność – by odpowiednio zaprojektować przestrzeń musimy znać nasze potrzeby. Jeżeli w naszej sypialni znajduje się biurko do pracy – uwzględnijmy to w planie oświetlenia, gdyż barwa odpowiednia do snu oraz do pracy znajdują się na przeciwnych krańcach. Posiadamy dwie łazienki, z czego jedna służy do szybkiego, porannego prysznica, a druga to nasze domowe spa? Weźmy to pod uwagę projektując przestrzeń!
I na sam koniec – każdy z nas ma inny wzrok. Dla niektórych zimna barwa 6000K (nawet przy pracy) może być zbyt intensywna i powodować ból głowy. Inni mogą nie lubić ciepłych barw i preferować te bardziej neutralne.
Pamiętajcie, że jeśli potrzebujecie pomocy z doborem oświetlenia zawsze możecie się z nami skontaktować – postaramy się jak najlepiej dopasować oświetlenie do Waszych potrzeb!